Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuálně

Vážení přátelé, kamarádi a kamarádky, kolegové a kolegyně veteránisté a veteránistky,

čas se naplnil a opět zde máme období vánočních svátků. Chtěli bychom Vám popřát poklidné a spokojené prožití Vánoc a začátku nového roku v kruhu Vaší rodiny a Vám blízkých lidí. Vánoční doba nás přímo vybízí k malému zamyšlení a poohlédnutí za tím, co pomíjí, a předjímání toho, co nás čeká. V novém roce 2019 Vám srdečně přejeme především zdraví, tisíce kilometrů bez nehody, aby Vás vaše veterány nezlobily a radostné potěšení z účasti na veteránských akcích.

 

Mgr. Bc. Jiřina Polášková,

hospodářka Old Fiat Clubu Frýdek-Místek, z. s.

Mgr. Jaromír Polášek,

předseda Old Fiat Clubu Frýdek-Místek, z. s.

 

Pozvánka na nejbližší akce na začátku ledna 2019

 

Čtvrtek 3. ledna 2019 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě Muzea Beskyd na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Přijde zima, bude mráz…

Novoroční vinšování z našeho kraje, pranostiky a lidové předpovědi počasí, jaké zimy bývaly dříve, teplotní rekordy za posledních dvě stě let. Doplněno promítáním zimních záběrů z Beskyd a Oderských vrchů. Návštěvníci mají poslední možnost si prohlédnout vánoční výstavu v Zeleném domě.

 

Neděle 6. ledna 2019 – 10.30 hod. – začátek akce u farního kostela sv. Jana a Pavla v Místku

Tříkrálový průvod městem na velbloudech

Zakončení průvodu na místeckém Náměstí svobody u vánočního stromu, kde se bude konat „živý betlém“. Pro zájemce setkání před kostelem, společná vycházka na tuto akci.

 

Čtvrtek 10. ledna 2019 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě Muzea Beskyd na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Z cest po Evropské unii

Cestopisná přednáška. Evropské instituce, památky a muzea ve Štrasburku, průmyslové město Kehl, Fahrzeugmuseum Marxzell, Pfalzgrafenschloß v Heidelbergu, historické centrum Bruselu, La Belgique Gourmande, House of European History, Waterloo, bojiště ve Verdunu a další.

 

Čtvrtek 24. ledna 2019 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě Muzea Beskyd na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Expedice Fantastica – východní Středomoří

Cestopisná přednáška, 3 548 km východním Středomořím – Villach, Udine, Venezia, Bari, Katakolo, Olympia, Santorini, Thíra, Nea Kaimeni, Pireus, Athinai, Kerkyra, Boka Kotorska a další.

 

Neděle 27. ledna 2019 – 14.00 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě Muzea Beskyd na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Naši zmizelí sousedé

27. leden byl v roce 2005 vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů za „Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti“. Prezentace přiblíží osudy židovské komunity ve Frýdku-Místku. V 15.30 hod. odejdeme do míst někdejší synagógy a zapálíme svíce.

 

Čtvrtek 31. ledna 2019 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě Muzea Beskyd na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Expedice Lyrica Exotica – západní Středomoří

Cestopisná přednáška, 4 923 km západním středomořím – Genove, Málaga, Museo Picasso, Cassablanca, Marracech, Lisboa, Barcelona, Sagrada di Famila, Marseille a další.

 

Akce, které již proběhly

V úterý 26. 12. 2017 jsme navštívili výstavu betlémů v kostelech v Místku, výstavu betlémů p. Kleinwächtera na 8. ZŠ v Místku a živý betlém ve Štramberku, celodenní akci jsme zakončili večerní procházkou vánočním Štramberkem se zakončením v Jaroňkově útulně pod Trúbou. V sobotu 6. 1. 2018 jsme se zúčastnili Tříkrálového průvodu ve Frýdku-Místku, ve čtvrtek 19. 1. 2018 jsme v hojném počtu navštívili akci „O koňské hlavě na třech slepičích nohách“ (historické pohádky pro dospělé) v Muzeu Beskyd a v neděli 28. 1. 2018 jsme se zúčastnili zakončení výstavy „Než vypukne vánoční hodování“ na frýdeckém zámku.

Ve středu 31. 1. 2018 naše velká skupina (28 osob) podnikla exkurzi do Slévárny Beskyd ve Frýdlantě nad Ostravicí. Panu Ing. Vladimíru Rojíčkovi a jeho rodině chceme moc poděkovat za zorganizování výborné exkurze a za výtečné občerstvení – bylo to skvělé jako vždy v minulosti. Na exkurzi se nám všem líbilo a zakončení v kanceláři nad domácím chlebem, domácí tlačenkou a pečenými žebírky bylo jedinečné. Poděkování patří také všem, co sami něco doma upekli nebo zakoupili a přivezli, a hlavně všichni se usmívali a šířili dobrou náladu. Stačili jsme také navštívit (alespoň někteří) výstavu akademického malíře Jaroslava Homolky v kulturním domě ve Frýdlantě n. O.

Ve čtvrtek po exkurzi (1. 2. 2018) proběhla v Zeleném domě přednáška „Fiat – od neúspěchu k úspěchu“ (Fiat Ritmo, Regata, Tipo, Tempra, Bravo, Brava, Marea, Stilo, Coupé a Barchetta). Na akci přišlo celkem dost zájemců z řad veřejnosti (18 osob), jenom z našeho Fiat klubu nikdo. Protože jsme na doprovodnou výstavu stěhovali cca 500 modelů, spoustu fotek a literatury, zabralo nám to celá dvě odpoledne, a pak zase stěhování zpátky, už podobnou akci nebudeme připravovat. Končíme i s přípravou každoročních přednášek a prezentací o veteránech – příliš mnoho práce a zájem není. Naštěstí dopoledne před přednáškou na jinou akci přišlo 45 studentů a tak jsme je výstavou protáhli a v rychlosti také něco promítli.

Následující sobotu proběhla sběratelská burza v Ostravě (3. 2. 2018) a tentokráte se na ní objevilo celkem dost věcí i s motoristickou tématikou. Zájemců obrovská spousta, z našeho klubu jsme byli 4. Po burze jsme se zastavili na přátelskou besedu k manželům Stuchlíkovým a Roman nám ukázal, jak se proměnila jeho veteránská sbírka vozidel. Něco ubylo a něco zase přibylo – viděli jsme pěkné kousky ve slušném stavu, se kterými se dá jezdit na srazy.

O uplynulé sobotě (10. 2. 2018) se u nás v Hodoňovicích již po desáté konal masopustní průvod. Letos přišlo mimořádné množství diváků, i masek přibylo. Hodně diváků přijelo z Frýdku-Místku i odjinud (cca 360 lidí), také místních byl značný počet. Dobře jsme se bavili, zábava pokračovala až do pozdních večerních hodin v hostinci „U Čendy“. Na chalupě jsme měli nachystáno občerstvení pro naše členy a veteránisty (zatopeno, napečeno, klobásky, patnáctiletou slivovici k nalévání, výbornou kávu, moučník…) a nic – letos se patrně nikomu nechtělo. Přitom bylo krásně přimrzlo, nechyběl sníh a byly jenom -3°C.