Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuálně

Pozvánka na nejbližší akce do poloviny září:

 

 

Pátek 21. 9. 2018 – 16.30 hod. – sraz na vyhlídce v zámeckém parku

Frýdkem a Místkem v jedné stopě

Další komentovaná projížďka po Frýdku-Místku v recesistickém duchu – uvítáme, když přijedete v dobovém oblečení na koloběžce, tříkolce nebo na jízdním kole, čím starší, tím lepší. Projedeme Zámecký park, park Jižní svahy, obkroužíme OC Frýdu, projedeme Poříčí, zastavíme se ve Starém Městě, přejedeme řeku Morávku a řeku Ostravici, projedeme Riviérou, navštívíme Janáčkův sad. Doplněno o zajímavé příběhy z historie jednotlivých míst. Akci vedou Jiřina a Jaromír Poláškovi, Old Fiat Club. Pokud nám dáte vědět dopředu, můžeme Vám připravit kolo k zapůjčení (tel. 603 505 727).

 

Pátek 21. 9. 2018 – 16.00 hod. – střelnice Karviná

Střelba na letící terč

Sraz je na brokové střelnici v Karviné – příjezd je po silnici č. 59 od Havířova, za šikmým kostelem sv. Petra z Alkantry odbočit doprava na lesní komunikaci, projet kolem objektů zrušené šachty až k střelnici. Proběhne soutěžní střelba – vítěze čeká zajímavá odměna. Akce pro členy klubu.

 

Sobota 22. 9. 2018 – 13.30 hod. – náměstí před radnicí

VI. sraz veteránů v Petřvaldu u radnice

Po celý den probíhá Den tradic města Petřvald. Bohatý kulturní program, stánkový prodej, výstava veteránů. Odjezd na spanilou jízdu Petřvaldem v 16.00 hod.

 

Sobota 22. 9. 2018 – 10.00 hod. – parkoviště č. 1 u hypermarketu Globus v Havířově

Globusfest s HVCC Rožnov p. R.

Bohatý program: vystoupení hudebních a tanečních skupin, barmanská show, DJ produkce, atrakce pro děti, pro veteránisty startovní klobáska a nealko pivo. Přejímka vozidel, do 13.30 hod. výstava veteránů, v 14.00 hod. vyhlášení výsledků soutěže elegance, v 15.00 hod. start rallye veteránů po trase Havířov, Šenov, Frýdek-Místek, Frýdlant n. O., Čeladná, Trojanovice, Rožnov p. R. Večeře Alacarte v hotelu Eroplán.

Podrobnější informace a přihláška na tuto akci na stránkách Honest Veteran Car Clubu Rožnov p. R.

E-mail: honestveteran@seznam.cz

http:// www.honestveteranroznov.cz

 

Úterý 18. 9. – neděle 23. 9. 2018 – nádraží ve Frýdku-Místku

Legiovlak ve Frýdku-Místku

Nádraží ve Frýdku-Místku je devětadvacátou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po okresních a dalších městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak ve Frýdku-Místku přístupný zdarma od úterý 18. až do neděle 23. září. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin. 

Legiovlak se skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. 

V letech 2011–2015 zakoupila Československá obec legionářská celkem 11 vyřazených historických vagonů. Jeden z plošinových vagonů dlouhodobě zapůjčily České dráhy, a. s., a kovářský vagon zrekonstruovala a dodala slovenská strana v čele s Nadáciou Milana Rastislava Štefánika a Klubom historickej techniky RD Zvolen. Legiovlak se tak stal skutečně československým. V letech 2014­-2016 shlédlo Legiovlak na 300 000 návštěvníků.

 

Akce, které již proběhly

V úterý 26. 12. 2017 jsme navštívili výstavu betlémů v kostelech v Místku, výstavu betlémů p. Kleinwächtera na 8. ZŠ v Místku a živý betlém ve Štamberku, celodenní akci jsme zakončili večerní procházkou vánočním Štramberkem se zakončením v Jaroňkově útulně pod Trúbou. V sobotu 6. 1. 2018 jsme se zúčastnili Tříkrálového průvodu ve Frýdku-Místku, ve čtvrtek 19. 1. 2018 jsme v hojném počtu navštívili akci „O koňské hlavě na třech slepičích nohách“ (historické pohádky pro dospělé) v Muzeu Beskyd a v neděli 28. 1. 2018 jsme se zúčastnili zakončení výstavy „Než vypukne vánoční hodování“ na frýdeckém zámku.

Ve středu 31. 1. 2018 naše velká skupina (28 osob) podnikla exkurzi do Slévárny Beskyd ve Frýdlantě nad Ostravicí. Panu Ing. Vladimíru Rojíčkovi a jeho rodině chceme moc poděkovat za zorganizování výborné exkurze a za výtečné občerstvení – bylo to skvělé jako vždy v minulosti. Na exkurzi se nám všem líbilo a zakončení v kanceláři nad domácím chlebem, domácí tlačenkou a pečenými žebírky bylo jedinečné. Poděkování patří také všem, co sami něco doma upekli nebo zakoupili a přivezli, a hlavně všichni se usmívali a šířili dobrou náladu. Stačili jsme také navštívit (alespoň někteří) výstavu akademického malíře Jaroslava Homolky v kulturním domě ve Frýdlantě n. O.

Ve čtvrtek po exkurzi (1. 2. 2018) proběhla v Zeleném domě přednáška „Fiat – od neúspěchu k úspěchu“ (Fiat Ritmo, Regata, Tipo, Tempra, Bravo, Brava, Marea, Stilo, Coupé a Barchetta). Na akci přišlo celkem dost zájemců z řad veřejnosti (18 osob), jenom z našeho Fiat klubu nikdo. Protože jsme na doprovodnou výstavu stěhovali cca 500 modelů, spoustu fotek a literatury, zabralo nám to celá dvě odpoledne, a pak zase stěhování zpátky, už podobnou akci nebudeme připravovat. Končíme i s přípravou každoročních přednášek a prezentací o veteránech – příliš mnoho práce a zájem není. Naštěstí dopoledne před přednáškou na jinou akci přišlo 45 studentů a tak jsme je výstavou protáhli a v rychlosti také něco promítli.

Následující sobotu proběhla sběratelská burza v Ostravě (3. 2. 2018) a tentokráte se na ní objevilo celkem dost věcí i s motoristickou tématikou. Zájemců obrovská spousta, z našeho klubu jsme byli 4. Po burze jsme se zastavili na přátelskou besedu k manželům Stuchlíkovým a Roman nám ukázal, jak se proměnila jeho veteránská sbírka vozidel. Něco ubylo a něco zase přibylo – viděli jsme pěkné kousky ve slušném stavu, se kterými se dá jezdit na srazy.

O uplynulé sobotě (10. 2. 2018) se u nás v Hodoňovicích již po desáté konal masopustní průvod. Letos přišlo mimořádné množství diváků, i masek přibylo. Hodně diváků přijelo z Frýdku-Místku i odjinud (cca 360 lidí), také místních byl značný počet. Dobře jsme se bavili, zábava pokračovala až do pozdních večerních hodin v hostinci „U Čendy“. Na chalupě jsme měli nachystáno občerstvení pro naše členy a veteránisty (zatopeno, napečeno, klobásky, patnáctiletou slivovici k nalévání, výbornou kávu, moučník…) a nic – letos se patrně nikomu nechtělo. Přitom bylo krásně přimrzlo, nechyběl sníh a byly jenom -3°C.