Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuálně

Přejeme Vám hezký den,

nutně potřebujeme vědět, pokud přijedete v úterý 1. 5. 2018 na

Prvomájový sraz a jízdu veteránů ve Frýdku-Místku – 2. ročník,

druh a počet obědů z nabídky hotových jídel (jinak jídla na objednávku a pak budete čekat):

P 01 Hovězí vývar s masem a nudlemi – 40 Kč

P 02 Česnečka s uzeninou, brambory, vejcem, sýrem a smaženým chlebem – 40 Kč

P 03 Valašská kyselice – 40 Kč

J 01 Svíčková na smetaně 150 g s houskovým knedlíkem – 165 Kč

J 02 Hovězí guláš 150g s chlebem – 155 Kč

J 03 Moravský vrabec 150g, zelí, houskový knedlík – 135 Kč

Na Olešné bude 1. 5. mazec, lidí jak smetí, máme rezervaci na 60 míst v době oběda – podle Vašeho zájmu upravíme počet míst. Pokud víte už teď, že na tuto akci přijedete a budete chtít oběd, odpovězte do čtvrtku 26. 4. do 10.00 hod. s uvedením počtu a druhu jídel (např. 1x P 01, 2x J 02, 1x j 03). Odpovězte prosím na náš e-mail: jaromir.polasek@volny.cz

Případně tel. 603 505 727. 

Když nepřijedete, neodepisujte. O státním svátku není menu se slevou, je problém najít místo k obědu pro tolik lidí.

Začátek akce bude 1. 5. 2018 v 9.00 hod. na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku. Výstava vozidel, komentovaná prohlídka pro diváky. V 10.00 hod. vozidla postupně odjedou z náměstí, dále pojedou po Radniční ulici, Masarykově třídě, odbočí na Hlavní třídu, přejedou po mostě přes řeku Ostravici, hned za mostem odbočí doprava, dále pojedou po ulici 8. pěšího pluku, odbočí na odstavné parkoviště vedle polikliniky (vysoká bílá budova vlevo). Výstava vozidel a případná komentovaná prohlídka od 10.15 hod., účastníci jízdy půjdou pěšky na místecké Náměstí svobody, možno si dát kávu, zmrzlinu a zákusek v cukrárně.

Odjezd z parkoviště u polikliniky v 11.15 hod. do ulice 8. pěšího pluku (odbočit doprava), dále z důvodu uzavírky komunikace pod přehradou Olešná vozidla budou pokračovat v jízdě po Hlavní třídě (po čtyřproudové výpadovce směr Příbor). Na konci Místku hned za mostem a před benzinkou nutno odbočit doleva do ulice Nad přehradou a hned doprava do kopce nad přehradu Olešná, podle volných míst hned vlevo velké veřejné parkoviště (neplatí se), další o cca 200 m dále za hospůdkou „U Toma“. Oběd od 11.45 do 13.00 hod., obědy si budete platit u pokladny. Po obědě odjezd na krátkou výletní jízdu přes Chlebovice a Fryčovice do Staříče, kde bude akce zakončena.

 

Pozvánka na nejbližší akce

 

Čtvrtek 26. 4. 2018 – 16.30 hod. – Zelený dům na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Beskydy na starých fotografiích a pohlednicích

Prezentace přiblíží několik set historických záběrů z různých míst Moravskoslezských Beskyd, např. výstavbu turistických chat na Bílém Kříži, vrchol Lysé hory, proměny Horeček nad Frenštátem, útulny na Pustevnách, lyžařské závody na Ondřejníku, jízda vlakem na Bílou a další. Na řadě záběrů se objeví také dobová auta a motorky.

 

Pátek 27. 4. 2018 – 17.00-19.00 hod. – Faunapark ve Frýdku-Místku, ul. Na příkopě 1221

Architektura: Věc veřejná

Druhý ročník série přednášek, prezentace. K tématu bude přednášet místecký rodák Marek Štěpán, který nedávno realizoval další kostel, tentokrát v Sazovicích, který byl vybrán v prestižním magazínu Azure top 10 mezi 10 nejlepších realizací světa roku 2017. Další prezentaci provede bratislavský ateliér GutGut, který má za sebou mimo jiné nejlepší rekonstrukci paneláku ve střední Evropě. Nejen tento projekt může být inspirací pro mnoho měst. Zástupci nejmladší generace architektů ze studia Malý Chmel se podělí o zkušenosti ze svých (ne)realizovaných projektů, jako je přístavba Základní školy v Nezamyslicích a dalších. Vstupné jsou dobrovolné, výtěžek půjde na projekt „Zachraňme Faunapark ve Frýdku-Místku“. Tento projekt vznikl za podpory náměstka primátora statutárního města Frýdek-Místek, Jiřího Kajzara. Projekt „Zachraňme Faunapark ve Frýdku-Místku“ vznikl za podpory Slezan Holding a.s., Statutárního města Frýdek-Místek, Nadačního Fondu Hyundai a Nadace Open Society Fund Praha. Detaily naleznete na www.zoofm.cz.

 

Sobota 28. 4. 2018 – 10.00 hod. – sraz na odstavném parkovišti pod přehradní nádrží Morávka (za mostem přes řeku Morávku vpravo u památníku se 3 partyzány)

Vyjížďka Beskydy – Morávka

Klubová akce Českého klubu historických motocyklů Ostrava – můžete přijet pouze s motocyklem nebo s vozidlem v jedné stopě! Individuální příjezd, uvítací projevy, odpočinek, přátelské rozhovory, poté společná jízda po trase Morávka – Raškovice – odbočka vyšní Lhoty – Dobratice – Vojkovice. Oběd v restauraci „U Koníčka“. Tato akce by měla do budoucna nahradit tradiční jarní výjezd veteránů na Prašivou.

 

Sobota 24. 4. 2018 – 15.00-17.00-19.00 hod. – Faunapark ve Frýdku-Místku, ul. Na příkopě 1221

Vzpomínky nejen ze ZOO parku

Akce nejen pro pamětníky někdejšího frýdecko-místeckého ZOO parku u ředitelství n. p. Slezan. Přijde řada pamětníků, proběhne prohlídka budoucího Faunaparku s komentářem, Mgr. et Mgr. Petr Juřák přiblíží historii někdejší textilní firmy Adolf Landsberger, bude promítnut film ze života někdejší ZOO. Přijde také Lidmila Mutinová, dcera někdejšího ředitele ZOO parku pana Františka Habrnala. A možná dorazí i potomci rodu Landsbergerů. Po skončení této akce začne v 17.00 hod. přednáška pod pergolou, nazvaná „Člověk a zvíře“ v podání Jana Kašinského ze Záchranné stanice hendikepovaných živočichů v Bartošovicích.

 

prvomajova-jizda-2018a.jpg

 

Úterý 1. 5. 2018 – 9.00 hod. – Zámecké náměstí ve Frýdku

Prvomájový sraz a jízda veteránů ve Frýdku-Místku – 2. ročník

Recesisticky pojatý sraz auto-moto veteránů, vítány jsou všechny stroje, zejména z období 1945-1989. Uvítáme i alegorické vozy s tématikou budovatelských úspěchů naší společnosti. Vítání jsou také cyklisté s nejrůznějšími samohyby, poháněnými silou lidských svalů. Dobové oděvy, módní doplňky, politická hesla, standardy, mávátka a třepetalky. Začátek akce v 9.00 hod. na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku. Po slavnostním projevu s jásotem projedeme Frýdkem-Místkem a budeme pokračovat v mírové manifestaci na parkovišti u polikliniky v Místku. Slavnostní oběd v restauraci U Toma na přehradě Olešná. Pokud bude příznivé počasí, tak po obědě vyrazíme na 15-20 kilometrovou vyjížďku do okolí (Fryčovice, Staříč, Paskov). Pořádají Old Fiat Club a Trabant klub Frýdek-Místek spolu s dalšími veterán kluby.

K obědu budou tato hotová jídla (jinak na objednávku):

Hovězí vývar s masem a nudlemi – 40 Kč

Česnečka s uzeninou, brambory, vejcem, sýrem a smaženým chlebem – 40 Kč

Valašská kyselice – 40 Kč

Svíčková na smetaně 150 g s houskovým knedlíkem – 165 Kč

Hovězí guláš 150g s chlebem – 155 Kč

Moravský vrabec 150g, zelí, houskový knedlík – 135 Kč

Nutno ráno pořadatelům uvést druh jídla, jídlo si platí každý účastník sám. Pokud víte už teď, že přijedete, můžete jídlo dopředu nahlásit.

Kontaktní osoby:

Mgr. Jaromír Polášek (do 30. 4. 2018), tel. 603 505 727, e-mail: jaromir.polasek@volny.cz

Jiří Neborák, tel. 605 878 789, e-mail: jirineborak@centrum.cz

Eduard Křenek, tel. 602 815 554, e-mail: trabant.ek@seznam.cz

 

Úterý 1. 5. 2018 – 11.45 hod. – sraz u kaple na Pstruží (u Frýdlantu nad Ostravicí)

Žehnání motocyklů – 9. ročník

Začátek akce v 12.00 hod., v 12.30 hod. odjezd na 80 km vyjížďku. Od 10.00 hod. Po trase v 13.15 hod. zastávka na foto a polévku. Na akci budou členové z řady klubů, včetně OFC – naši členové mají cca 150 motocyklů. Akci organizuje Daniel Novotný. Přesná trasa jízdy prozatím není známá. Každý účastník dostane podrobnou mapku jízdy. Pouze pro motocykly a tříkoly, ne auta. Akci organizuje Beskydský Veterán Club, z. s.

 

Neděle 6. 5. 2018 – 13.00, 14.00, 15.00 a 16.00 hod.

Židovský hřbitov ve Frýdku

Opakovaná komentovaná prohlídka je určena široké veřejnosti. Prohlídku připravuje Muzeum Beskyd Frýdek-Místek ve spolupráci s Židovskou obcí Ostrava, Církví adventistů sedmého dne a Statutárním městem Frýdek-Místek. Na tuto prohlídku je vstup volný, maximální délka jednotlivé prohlídky je 45 minut, vstup je hlavní branou z ulice Slezská. Vašimi průvodci budou Mgr. Jiřina Polášková a Mgr. Jaromír Polášek.

 

Pozvánky na další akce viz kalendář veteránských akcí 2018.

 

Akce, které již proběhly

 

V úterý 26. 12. 2017 jsme navštívili výstavu betlémů v kostelech v Místku, výstavu betlémů p. Kleinwächtera na 8. ZŠ v Místku a živý betlém ve Štamberku, celodenní akci jsme zakončili večerní procházkou vánočním Štramberkem se zakončením v Jaroňkově útulně pod Trúbou. V sobotu 6. 1. 2018 jsme se zúčastnili Tříkrálového průvodu ve Frýdku-Místku, ve čtvrtek 19. 1. 2018 jsme v hojném počtu navštívili akci „O koňské hlavě na třech slepičích nohách“ (historické pohádky pro dospělé) v Muzeu Beskyd a v neděli 28. 1. 2018 jsme se zúčastnili zakončení výstavy „Než vypukne vánoční hodování“ na frýdeckém zámku.

Ve středu 31. 1. 2018 naše velká skupina (28 osob) podnikla exkurzi do Slévárny Beskyd ve Frýdlantě nad Ostravicí. Panu Ing. Vladimíru Rojíčkovi a jeho rodině chceme moc poděkovat za zorganizování výborné exkurze a za výtečné občerstvení – bylo to skvělé jako vždy v minulosti. Na exkurzi se nám všem líbilo a zakončení v kanceláři nad domácím chlebem, domácí tlačenkou a pečenými žebírky bylo jedinečné. Poděkování patří také všem, co sami něco doma upekli nebo zakoupili a přivezli, a hlavně všichni se usmívali a šířili dobrou náladu. Stačili jsme také navštívit (alespoň někteří) výstavu akademického malíře Jaroslava Homolky v kulturním domě ve Frýdlantě n. O.

Ve čtvrtek po exkurzi (1. 2. 2018) proběhla v Zeleném domě přednáška „Fiat – od neúspěchu k úspěchu“ (Fiat Ritmo, Regata, Tipo, Tempra, Bravo, Brava, Marea, Stilo, Coupé a Barchetta). Na akci přišlo celkem dost zájemců z řad veřejnosti (18 osob), jenom z našeho Fiat klubu nikdo. Protože jsme na doprovodnou výstavu stěhovali cca 500 modelů, spoustu fotek a literatury, zabralo nám to celá dvě odpoledne, a pak zase stěhování zpátky, už podobnou akci nebudeme připravovat. Končíme i s přípravou každoročních přednášek a prezentací o veteránech – příliš mnoho práce a zájem není. Naštěstí dopoledne před přednáškou na jinou akci přišlo 45 studentů a tak jsme je výstavou protáhli a v rychlosti také něco promítli.

Následující sobotu proběhla sběratelská burza v Ostravě (3. 2. 2018) a tentokráte se na ní objevilo celkem dost věcí i s motoristickou tématikou. Zájemců obrovská spousta, z našeho klubu jsme byli 4. Po burze jsme se zastavili na přátelskou besedu k manželům Stuchlíkovým a Roman nám ukázal, jak se proměnila jeho veteránská sbírka vozidel. Něco ubylo a něco zase přibylo – viděli jsme pěkné kousky ve slušném stavu, se kterými se dá jezdit na srazy.

O uplynulé sobotě (10. 2. 2018) se u nás v Hodoňovicích již po desáté konal masopustní průvod. Letos přišlo mimořádné množství diváků, i masek přibylo. Hodně diváků přijelo z Frýdku-Místku i odjinud (cca 360 lidí), také místních byl značný počet. Dobře jsme se bavili, zábava pokračovala až do pozdních večerních hodin v hostinci „U Čendy“. Na chalupě jsme měli nachystáno občerstvení pro naše členy a veteránisty (zatopeno, napečeno, klobásky, patnáctiletou slivovici k nalévání, výbornou kávu, moučník…) a nic – letos se patrně nikomu nechtělo. Přitom bylo krásně přimrzlo, nechyběl sníh a byly jenom -3°C.