Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuálně

Přejeme Vám hezký den,

dovolujeme si Vás srdečně pozvat v sobotu 24. 11. 2018 ve 13.00 hod. na výroční členskou schůzi Old Fiat Clubu, z. s., která se uskuteční v hospůdce „U Toma“ na nábřežní kolonádě přehradní nádrže Olešná ve Frýdku-Místku. K oběhu budou hotová jídla i minutky – aktuální jídelníček Vám zašleme týden před akcí. Chtěli bychom se s Vámi setkat v poklidném prostředí a odpoledne strávit neformální a přátelskou debatou. Plán akcí na příští rok začínáme sestavovat a postupně kontaktujeme další kluby, abychom zjistili termíny důležitých akcí, případně provedli časové doladění.

S pozdravem

Mgr. Jaromír Polášek, předseda Old Fiat Clubu, z. s.

Mgr. Bc. Jiřina Polášková, hospodářka Old Fiat Clubu, z. s.

 

Pozvánka na nejbližší akce do konce prosince:

 

Pátek 16. 11. 2018 – 17.00 hod. – sraz ve frýdeckých Sadech svobody (u Sokolovny na sídlišti Slezská), v 17.30 hod. se vychází směr Místek

Lampionový průvod

Srdečně zveme všechny zájemce na netradiční akci s lampióny, lucernami a podobnými svítidly. Půjdeme ve velkém průvodu do Místku na místecké Náměstí svobody, které bude potemnělé (bude vypnuto veřejné osvětlení).  Akce se koná v předvečer státního svátku 17. listopadu a má nepolitický charakter.

 

Sobota 17. 11. 2018 – Ostrava, Černá louka (pavilón A) – pro zájemce společný sraz v 8.00 hod. před hlavním vchodem

Výlet do Ostravy – oslava státního svátku

V době od 7.00 do 12.00 hod. probíhá v pavilónu A největší setkání sběratelů v rámci Moravskoslezského kraje. Např. zde může nalézt sběratelské modely aut a motocyklů, sportovní předměty, starožitnosti, různé součástky, historické hodiny, zbraně, porcelán, pohlednice, hračky, apod. Vstupné pouhých 20 Kč na osobu (důchodci nemají slevu). Po burze společná návštěva italské kavárny u Sikorova mostu prohlídka bazaru „Měšec“ (retro věci, sběratelské předměty a starožitnosti). Dále chceme zajít do Galerie výtvarného umění v Ostravě, kde jsou aktuálně dvě vynikající výstavy – „Nová galerie v nové republice“ a „Černá země? Mýtus a realita“. Protože je 17. 11. státní svátek, bude vstup volný (jinak se platí 100 Kč za osobu). Auta můžete zaparkovat na podzemním parkovišti v OC Nová Karolína – nejvzdálenější nájezd z kruháku u tzv. „Trojhalí“ bývalé Elektrárny Karolína. Výstup výtahem nebo po schodech vedle OC – nejkratší pěší cesta na Černou louku – cca 350 m chůze. V sobotu a v neděli se neplatí parkovné.

V poledne zajdeme na jednoduchý oběd do Nové Karolíny a pak půjdeme do nedalekého trojhalí (100 m chůze) na unikátní audiovizuální projekt „Má vlast – zblízka a nahlas“. Smetanovu Mou vlast a Sinfoniettu Leoše Janáčka uslyšíte a uvidíte tak, jak nikdy předtím. Jedná se o putovní multimediální instalaci, která propojuje překrásnou hudbu, výtvarné umění, design a architekturu. Vznikla ve spolupráci České filharmonie a České spořitelny u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Program trvá 25 minut, vstup je zdarma a projekce probíhá na devíti velkoformátových plochách v rozlišení 4K, kterou doprovází dvě legendární skladby v mistrovském provedení České filharmonie. Výstavu navrhla londýnská agentura 59 Productions, která pravidelně spolupracuje s BBC Proms a s Edinburským hudebním festivalem. V minulosti připravovala projekty pro Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau nebo pro Operu v Sydney. Mezi její nejviditelnější práce patří vizuální řešení zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Londýně v roce 2012. Předpokládaný konec akce kolem 15.00 hodiny. Mohou přijít i nečlenové klubu.

 

Čtvrtek 29. 11. 2018 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Čundrování se dřevem

Historické vodní nádrže a kanály v Beskydech, plavení palivového dříví pro hamry a železárny v minulosti. Čurábka klaus, Blato, Kyčerovská a Břestovská nádrž, Maxův klaus a další. Přednášku doplní promítání.

 

Čtvrtek 6. 12. 2018 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Výtvarný Frýdek-Místek, výtvarné Pobeskydí

Plastiky Pilnost a Spořivost raškovického rodáka Františka Skotnici na nás shlížejí s fasády někdejší místecké radnice, bývalou záložnu zdobí plastiky Franty Úprky, na sídlišti Riviéra chátrá výtvarný objekt Miroslava Rybičky, ve výškovém domě u někdejšího Krymu žil krajinář Bedřich Holáček, proč dnes nikdo nekupuje obrazy Elišky Servátkové, zapomenutý Karel Syřinek maloval frýdeckou synagógu… Přednášku doplní promítání a studijní výstava.

 

Čtvrtek 13. 12. 2018 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Je to chůze po Beskydech…

Přednáška věnovaná historii beskydské turistiky a proměnám turistických středisek, útulen a chat. Doplněno studijní výstavou dobových průvodců, map, pamětních listů, apod.

 

Čtvrtek 20. 12. 2018 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Černá hodinka v Zeleném domě

Tematický večer věnovaný vánočním stromečkům, ozdobám, dárkům a receptům na tradiční vánoční pokrmy. Doplněno studijní výstavou dobových pozdravů, novoročenek, vánočních ozdob a betlémů. Po krátké procházce zšeřelým Frýdkem tradičně rozsvítíme vánoční strom na zahradě „Katzenheimu – Kočičího domova“ na Těšínské ulici.

 

Pondělí 31. 12. 2018 – 11.00 hod. – sraz v Hodoňovicích před hospodou U Čendy

Desátý silvestrovský výstup na Monte Čupelo

Zveme vás na netradiční výstup na lašský Říp – Čupek, Monte Čupelo, Metylovskou hůrku. Žádný Lašan nesmí v tento slavný den zůstat doma za pecí. V 11.45 hod. se na Čupku setkají dva pochodové proudy – z Hodoňovic a z Metylovic. Všechny účastníky přivítá lašský král Viluš I. Krulikovský.

 

Akce, které již proběhly

V úterý 26. 12. 2017 jsme navštívili výstavu betlémů v kostelech v Místku, výstavu betlémů p. Kleinwächtera na 8. ZŠ v Místku a živý betlém ve Štramberku, celodenní akci jsme zakončili večerní procházkou vánočním Štramberkem se zakončením v Jaroňkově útulně pod Trúbou. V sobotu 6. 1. 2018 jsme se zúčastnili Tříkrálového průvodu ve Frýdku-Místku, ve čtvrtek 19. 1. 2018 jsme v hojném počtu navštívili akci „O koňské hlavě na třech slepičích nohách“ (historické pohádky pro dospělé) v Muzeu Beskyd a v neděli 28. 1. 2018 jsme se zúčastnili zakončení výstavy „Než vypukne vánoční hodování“ na frýdeckém zámku.

Ve středu 31. 1. 2018 naše velká skupina (28 osob) podnikla exkurzi do Slévárny Beskyd ve Frýdlantě nad Ostravicí. Panu Ing. Vladimíru Rojíčkovi a jeho rodině chceme moc poděkovat za zorganizování výborné exkurze a za výtečné občerstvení – bylo to skvělé jako vždy v minulosti. Na exkurzi se nám všem líbilo a zakončení v kanceláři nad domácím chlebem, domácí tlačenkou a pečenými žebírky bylo jedinečné. Poděkování patří také všem, co sami něco doma upekli nebo zakoupili a přivezli, a hlavně všichni se usmívali a šířili dobrou náladu. Stačili jsme také navštívit (alespoň někteří) výstavu akademického malíře Jaroslava Homolky v kulturním domě ve Frýdlantě n. O.

Ve čtvrtek po exkurzi (1. 2. 2018) proběhla v Zeleném domě přednáška „Fiat – od neúspěchu k úspěchu“ (Fiat Ritmo, Regata, Tipo, Tempra, Bravo, Brava, Marea, Stilo, Coupé a Barchetta). Na akci přišlo celkem dost zájemců z řad veřejnosti (18 osob), jenom z našeho Fiat klubu nikdo. Protože jsme na doprovodnou výstavu stěhovali cca 500 modelů, spoustu fotek a literatury, zabralo nám to celá dvě odpoledne, a pak zase stěhování zpátky, už podobnou akci nebudeme připravovat. Končíme i s přípravou každoročních přednášek a prezentací o veteránech – příliš mnoho práce a zájem není. Naštěstí dopoledne před přednáškou na jinou akci přišlo 45 studentů a tak jsme je výstavou protáhli a v rychlosti také něco promítli.

Následující sobotu proběhla sběratelská burza v Ostravě (3. 2. 2018) a tentokráte se na ní objevilo celkem dost věcí i s motoristickou tématikou. Zájemců obrovská spousta, z našeho klubu jsme byli 4. Po burze jsme se zastavili na přátelskou besedu k manželům Stuchlíkovým a Roman nám ukázal, jak se proměnila jeho veteránská sbírka vozidel. Něco ubylo a něco zase přibylo – viděli jsme pěkné kousky ve slušném stavu, se kterými se dá jezdit na srazy.

O uplynulé sobotě (10. 2. 2018) se u nás v Hodoňovicích již po desáté konal masopustní průvod. Letos přišlo mimořádné množství diváků, i masek přibylo. Hodně diváků přijelo z Frýdku-Místku i odjinud (cca 360 lidí), také místních byl značný počet. Dobře jsme se bavili, zábava pokračovala až do pozdních večerních hodin v hostinci „U Čendy“. Na chalupě jsme měli nachystáno občerstvení pro naše členy a veteránisty (zatopeno, napečeno, klobásky, patnáctiletou slivovici k nalévání, výbornou kávu, moučník…) a nic – letos se patrně nikomu nechtělo. Přitom bylo krásně přimrzlo, nechyběl sníh a byly jenom -3°C.