Jdi na obsah Jdi na menu
 


Akce klubu 2017

 

Akce klubu v roce 2017

Akce pro druhou polovinu roku a jejich termíny postupně doplňujeme a zpřesňujeme. Poslední aktualizace v pondělí 11. 9. 2017.

 

Neděle 1. 1. 2017 – 13.00 hod. – sraz na náměstí ve Starém Jičíně

Novoroční výstup na Starojický hrad

Auta necháme na náměstí ve Starém Jičíně, pěší výstup trvá cca 20 minut. Malé občerstvení si vezměte s sebou – letos není na hradě otevřen kiosek. Na zpáteční cestě se zastavíme na kávu a něco dobrého ve Štramberku.

 

Čtvrtek 5. 1. 2017 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Na Tři krále o tři kroky dále…

Novoroční vinšování, lidové obyčeje, pranostiky a předpovědi počasí z našeho kraje. Jaké zimy bývaly dříve. Návštěvníci mají poslední možnost si prohlédnout vánoční výstavu v Zeleném domě.

 

Neděle 8. 1. 2017 – 10.15 hod. – začátek akce u farního kostela sv. Jana a Pavla (v sousedství průtahu městem, parkování možné na parkovišti před gymnáziem Petra Bezruče)

Tříkrálový průvod městem na velbloudech

Zakončení průvodu na místeckém Náměstí svobody u vánočního stromu, kde se bude konat „živý betlém“. Příjezd tří králů, vánoční hra, možnost projížďky na velbloudech, prohlídka betlému v kostele sv. Jakuba. Pro členy klubu sraz v 10.00 hod. u kostela sv. Jana a Pavla.

 

Pondělí 16. 1. 2017– 17.00 hod. – muzeum v Bílovci

Pohledy na Bílovec

Slavnostní zahájení výstavy pohlednic, fotografií, vedut a map, které přibližují zmizelou podobu města Bílovce. Výstavu připravili Václav a Marcela Peterovi z Frýdku-Místku. Sraz u muzea (vedle zámku) v 16.45 hod.

 

Čtvrtek 19. 1. 2017 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Putování Pobeskydím

Zajímavá místa našeho kraje na historických i současných záběrech, např. první autobus na Myslíku,  Myslíkovské Lurdy, kostel sv. Kateřiny v Tamovicích, starobylá zákoutí ve Štramberku, proti proudu Morávky, vysoká pec Bašce a další. Prezentaci připravili Jaromír a Jiřina Poláškovi.

 

Sobota 21. 1. 2017 – Ostrava, Černá louka (pavilón A)

Sběratelská burza na Černé louce v Ostravě

V době od 7.00 do 12.00 hod. probíhá největší setkání sběratelů v rámci Moravskoslezského kraje. Např. zde může nalézt sběratelské modely aut a motocyklů, sportovní předměty, starožitnosti, různé součástky, historické hodiny, zbraně, porcelán, pohlednice, hračky, apod. Další burzy se konají 11. února, 25. března, 15. dubna, 20. května 17. června, 15. července, 12. srpna, 16. září, 21. října, 25. listopadu a 16. prosince 2017. Po burze návštěva italské kavárny u Sikorova mostu a možnáý je i další program.

 

Čtvrtek 26. 1. 2017 – 15.30 hod. – zasedací sál na Obecním úřadě v Bašce

Vyhodnocení čtenářské soutěže za rok 2016, Tajemnosti z Bašky

Předání cen nejlepším čtenářům z řad mládeže a dospělých, následná prezentace pověstí a pohádek, které pocházejí z Bašky, Kunčiček a Hodoňovic.

 

Pátek 27. 1. 2017 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Naši zmizelí sousedé

Přednáška přiblíží historii řady někdejších židovských firem na území města, dochované tovární budovy, bytové domy a vily. Přednáška bude doplněna data projekcí. Akce se koná ke Dni obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.

 

Čtvrtek 2. 2. 2017 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Znáte frýdecké a místecké ulice?

Podoba Frýdku-Místku se za posledních sto let změnila k nepoznání. Zmizely křivolaké romantické uličky, místo procesí poutníků se řítí nekonečné spousty aut, malé krámky, obchůdky a stánky nahradily supermarkety a hypermarkety. Také lidé dnes žijí úplně jinak, než žili před sto lety. Přednášku doplní malá studijní výstava.

 

neděli 5. 2. 2017 máte možnost k poslední prohlídce končící výstavy „Skleněná krása Vánoc“ na frýdeckém zámku. Jedná se o výstavu výběru z 15 000 vzorů vánočních ozdob, které vyrábí družstvo IRISA Vsetín. Ve výstavě můžete fotografovat bez použití blesku. Vstupné 20 Kč dospělí, děti 10 Kč. Otevřeno v sobotu a v neděli od 13.00 do 17.00 hod. O víkendu (v sobotu od 12.00 hod., v neděli celý den) bezplatné parkování na náměstí před zámkem. Sraz na 2. zámeckém nádvoří v 15.00 hod.

 

Čtvrtek 9. 2. 2017 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Od Fiatu Balilla k Fiatu 2300

Přednáška přiblíží historii úspěšných modelů automobilky Fiat, které se vyráběly od roku 1937 do roku 1969 – 508 Balilla, Nuova Balilla 1100, 1200, 1300/1500, 1400, 1800, 2100 a 2300 s motorem vepředu a s pohonem zadních kol. Fiatem 1800 např. jezdil i známý mořeplavec Richard Konkolski. Doplněno výstavou modelů automobilů Fiat a dobových fotografií.

 

Úterý 14. 2. 2017 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Pobeskydí na starých mapách

Přednáška přiblíží známé i neznámé historické mapy, např. Komenského mapa Moravy, Müllerova mapa Moravy, Nigriniho mapa Těšínska, mapa hukvaldského panství, katastrální mapy a indikační skici obcí na Frýdecko-Místecku, vojenské speciální mapy a další. Doplněno malou studijní výstavou.

 

Čtvrtek 16. 2. 2017 – 16.00 hod. – zasedací sál na Obecním úřadu v Dobraticích pod Prašivou

Historie chaty na Prašivé

Přednáška doplněná promítáním přiblíží zajímavosti z historie Dobratic, turistiky v oblasti Beskyd a také jak probíhala výstavba chaty na Prašivé i její dobové proměny, včetně oprav v poslední době. Přednášku provedou Mgr. Jaromír Polášek a Martin Stiller. Po akci debata k zavedení zákazu vjezdu motorových vozidel na Prašivou od 1. 5. 2017.

 

Pátek 17. – neděle 19. 2. 2017, areál hotelu Beskyd v Trojanovicích, v sobotu spanilá jízda do Nového Jičína

Trabanti na sněhu 2017

„Vemte svého duroplasta na návštěvu Radegasta“. Jediný skutečný zimní sraz veteránů v České republice, který pořádá Klub přátel modrého dýmu Slezsko. Old Fiat Club pomáhá při organizačním zabezpečení této akce. Bohatý doprovodný program a soutěže, v sobotu odpoledne od 13.00 hod. spanilá jízda z Trojanovic do Nového Jičína (prohlídka soukromého muzea historických motocyklů, prohlídka expozice klobouků a expozice o životě a době generála G. E. Laudona). Odpolední cesta zpátky přes Štramberk. Ačkoli je tato akce přednostně určena pro vozidla zn. IFA (Trabant, Wartburg, Barkas) a dvoutakty (Syrena), pořadatelé přivítají také účastníky s vozidly jiných značek nebo „baviče srazu“, kteří pomůžou vytvořit bezvadnou náladu. Podrobnosti a přihlášky na stránkách KPMD. Předběžně se počítá s příjezdem 60-70 posádek. Old Fiat Club tradičně pomáhá při organizačním zajištění této akce.

 

Čtvrtek 23. 2. 2017 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Jak shazovali kozla s věže frýdeckého zámku

Večer pověstí, legend a pohádek z Frýdku-Místku, mj. zazní i nejstarší frýdecká pověst z roku 1626. Doplněno malou studijní výstavou.

 

Sobota 25. 2. 2017 – 13.00 hod. – Hodoňovice

Masopustní průvod

Lidé zlatí, nezůstávejte doma a přijďte si užít pravý a nefalšovaný masopustní průvod. Maškary vycházejí od prodejny Fagella (bývalé potraviny Jednota), pojďte s námi od chalupy k chalupě společně s muzikou. Kolem 14. hodiny dojdeme na rynek před hostincem „U Čendy“, kde pochováme basu. Svůj projev přednese i lašský král Viluš I. Krulikovský. Nebude chybět hudební doprovod, budou i krámky s hojným občerstvením, domácími uzeninami, perníkem, gumovými hady, vařonkou, slivovicí, lašskými likéry, apod. Každý pije a jí za svoje, co huba ráčí a peněženka unese. Štamprlata po trase zdarma účastníkům průvodu v maskách. Od 15.30 hod. v hostinci „U Čendy“ začne „Masopustní veselice“. Zahraje a zazpívá folklórní soubor Pilky ze Lhotky. Srdečně zve Čendaspolek a hodoňovický fojt. Auta si jako obvykle můžete zaparkovat do vjezdu u naší chalupy (vedle Fiat servisu).

 

Čtvrtek 2. 3. 2017 – 16.00 hod. – Autoškola Centrum v Místku na Wolkerově ulici

Školení řidičů „veteránistů“

V letošním roce dochází k řadě zásadních změn v silničním zákonu, změny jsou také v systému bodového ohodnocení přestupků řidičů nebo v systému dopravního značení – člen našeho klubu Ivan Mazel, který má školicí středisko a autoškolu Centrum, nám proto nabízí seznámení s těmito změnami. Připravte si také dotazy, čemu např. nerozumíte nebo jak si máte počínat v krizových situacích.

Autoškola Centrum sídlí na adrese Wolkerova 1593, Místek. Počítejte s časem cca 2 – 2,5 hod., novinek na projednání je hodně.

Je to hned za mostem přes řeku Ostravici ve směru od Frýdku, vpravo na nábřeží, tzv. čtvrť Spořilov. Pokud přijedete autem, musíte se dostat na ulici 8. pěšího pluku, která vede kolem polikliniky v Místku, naproti poliklinice jsou potraviny Inva, odbočíte do ulice Malý Koloredov, na první křižovatce pojedete doprava k řece Ostravici (ulice Riegrova) a po nábřeží pojedete až skoro k mostu estakády, zaparkujete auto a půjdete doprava na malé náměstíčko, kde je sídlo autoškoly. Další možnost je z ulice Revoluční nebo Ostravské odbočit k hypermarketu Penny (u krytého bazénu a technického učiliště), pak pokračovat v jízdmo ulici Pionýrů, zahnout doleva a ulici Riegrově pokračovat pořád až na nábřeží Ostravice.

 

Čtvrtek 9. 3. 2017 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Fiat Panda, Fiat UNO

Začátkem roku 1980 Fiat představil nový malý vůz Fiat Panda. Panda byla ve službách policie, sloužila jako rozvážkový automobil, v zemědělství, při zásobování horských chat apod. V lednu 1983 byl na americkém mysu Canaveral představen další bestseller, Fiat UNO. UNO, nejúspěšnější model Fiatu, se donedávna vyráběl v Brazílii a v Jihoafrické republice. Doplněno studijní výstavou modelů a historických fotografií Fiatů. Akci připravuje Old Fiat Club.

 

Čtvrtek 23. 3. 2017 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Spoutaný obraz a zvuk, aneb zítra bude kino

Přednáška a doprovodná prezentace přiblíží historii městských kin, dobové reklamy, zapomenuté filmy a také ukázky z tvorby amatérských kinooperatérů. Doplněno studijní výstavou historických přístrojů a pomůcek, které se v minulosti používaly při záznamu a reprodukci obrazu a zvuku.

 

Sobota 15. 4. 2017 – definitivně potvrzeno, že se burza koná!

Auto-moto veterán burza Baška - burza zrušena

Tradiční předvelikonoční auto-moto veterán burza, která probíhá na parkovišti pod přehradní nádrží Baška v době 6.00 – 13.00 hod. Akce se koná pravidelně již od roku 1974. Prodávající možný příjezd již v pátek. Společná návštěva burzy, v případě příznivého počasí následný výjezd auty na Ondřejník, oběd v Penziónu Letohrádek ve Frýdlantě n. O. Když nebude pršet, odpolední posezení na zahradě v Hodoňovicích nebo se domluvíme na dalším programu.

 

Čtvrtek 30. 3. 2017 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Putování Středomořím

Volné pokračování přednášky z ledna 2016 – plavba východním Středomořím (Itálie, Řecko, Černá hora). Doplněno studijní výstavou.

 

Pátek 7. 4. 2017 – 16.30 hod. – sraz u bývalé zdravotní školy ve Frýdku (vedle farního kostela sv. Jana Křtitele)

Vycházka za historií frýdeckých škol

Středověká farní škola, kde stávala německá mateřská školka, jak se učilo ve staré stolárně, obecná škola Matice osvěty lidové na Těšínsku, měšťanská škola, bývalé gymnázium korunního prince Rudolfa Habsburského a další. Připraveno k mezinárodnímu Dni vzdělanosti.

 

Čtvrtek 13. 4. 2017 – 16.30 hod. – Zelený dům na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Veselé Velikonoce

Přednáška přiblíží regionální zvyky, obyčeje a pověsti, které se váží k období Velikonoc, zejména k Velikonočnímu triduu – Zelenému čtvrtku, Velkému pátku, Bílé sobotě, Velikonoční noci a „prvnímu dni po sobotě“ – Hodu Božímu velikonočnímu. Doplněno malou výstavou historických velikonočních pozdravů, malovaných perníků a vajíček.

 

Čtvrtek 20. 4. 2017 – 16.30 hod. – sraz u Mariánského kostela

Pojďte s námi po Frýdku a Místku

Další z vycházek, které mapují historii města – např. historie Vincentina a Boromea, zapomenutý pomník Na aleji, kde stávala židovská synagoga, koloredovský most, bývalá Lembergrova kolonie, kde stávala hospoda U Rady.

 

Sobota 22. 4. 2017 – 8.30 hod. – sraz na Zámeckém náměstí ve Frýdku

Poslední jarní sraz veteránů na Prašivé

Akci kvůli zcela nesjízdné cestě k chatě na Prašivé rušíme!

 

Již tradiční první jarní sraz veteránů v Beskydech – tentokráte bohužel již naposledy. Díky iniciativě CHKO Beskydy s platností od 1. 5. 2017 Lesy ČR instalují k cestě na Prašivou dopravní značku „Zákaz vjezdu motorových vozidel“.  Akce proběhne za účasti veteránistů z několika klubů, podílí se na ní např. ostravsko-bohumínská sekce „Hundertistů a Fichtlistů“ a také Veterán Trabant klub Bohumín. Začátek akce v 9.00 hod. OFC tradičně organizuje společný výjezd na Prašivou. Pro členy OFC odjezd z Prašivé v 11.00 hod., oběd v pivovaru „U koníčka“ ve Vojkovicích a dopolední vyjížďka veterány do okolí.

 

Pátek 28. 4. 2017 – 16.30 hod. – sraz u kašny na Zámeckém náměstí

Frýdkem a Místkem v jedné stopě

Akce se ruší z důvodu intenzivních srážek a chladu.

Další projížďka po Frýdku-Místku v recesistickém duchu – uvítáme, když přijedete na koloběžce, tříkolce nebo na jízdním kole (čím starší, tím lepší). Projedeme se po Těšínské ulici, kolem bývalých Slezanů, projedeme Poříčí, přejedeme řeku Ostravici, projedeme Sady Bedřicha Smetany a Janáčkův sad. Doplněno o zajímavé příběhy z historie jednotlivých míst. V případě nepříznivého počasí náhradní program. Pořádá Old Fiat Club ve spolupráci s Muzeem Beskyd.

 

Pondělí 1. 5. 2017 – 11.45 hod. – sraz u kaple na Pstruží (u Frýdlantu nad Ostravicí)

Žehnání motocyklů – 8. ročník

Začátek akce v 12.00 hod., v 12.30 hod. odjezd na 80 km vyjížďku. Od 10.00 hod. Po trase v 13.15 hod. zastávka na foto a polévku. Na akci budou členové z řady klubů, včetně OFC – naši členové mají cca 150 motocyklů. Akci organizuje Daniel Novotný.

 

Pondělí 1. 5. 2017 – 9.00 hod. – Zámecké náměstí ve Frýdku

Prvomájový sraz a jízda veteránů ve Frýdku-Místku

Recesisticky pojatý sraz auto-moto veteránů, vítány jsou všechny stroje, zejména z období 1945-1989. Uvítáme i alegorické vozy s tématikou budovatelských úspěchů naší společnosti. Vítání jsou také cyklisté s nejrůznějšími samohyby, poháněnými silou lidských svalů. Dobové oděvy, módní doplňky, politická hesla, standardy, mávátka a třepetalky. Začátek akce v 9.00 hod. na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku. Po slavnostním projevu „vedoucího tajemníka OV KSČ“ a „zástupce Střední skupiny sovětských vojsk v Československu“ s jásotem projedeme Frýdkem-Místkem a budeme pokračovat v mírové manifestaci na parkovišti u polikliniky v Místku a zavítáme také do nedalekých Hodoňovic. Slavnostní oběd v restauraci U Toma na přehradě Olešná. Pořádají Old Fiat Club a Trabant klub Frýdek-Místek spolu s dalšími veterán kluby.

Kontaktní osoby: Eduard Křenek, Mgr. Jaromír Polášek, tel. 603 505 727

E-mail: jaromir.polasek@volny.cz

http://www.oldfiat.estranky.cz

 

Sobota 6. 5. 2017

Jarní jízda

Klub historických vozidel Hlubočec ve spolupráci s AMK Budišov nad Budišovkou každoročně pořádají jarní jízdu historických vozidel. Začátek akce v 8.30 hod. na náměstí v Budišově nad Budišovkou, odjezd v 9.45 hod., cíl jízdy bude ve sportovním areálu Hlubočec mezi 14.00-15.00 hod., v místě dojezdu oběd. Startovné 200 Kč  v ceně je zahrnuto občerstvení a oběd. Na akci bychom měli vyrazit společně – cestou přibíráme další posádky v Nové Horce a Bílovci. V loňském roce se nám tato akce velmi líbila a tak ji pojedeme podpořit i letos.

Tel. 602 705 913, 603 214 364, 602 523 376

E-mail: a.karasek@email.cz 

 

Pondělí 8. 5. 2017

Otevírání šoupátek – Darkovičky

V pořadí již 9. setkání historických motocyklů a automobilů v areálu československého předválečného opevnění v Darkovičkách u Hlučína (u MO-S 21). Začátek akce v 9.30 hod. Akci organizuje Český klub historických motocyklů Ostrava, na tuto akci jezdí členové OFC pravidelně. Odpolední program dle domluvy na místě..

 

Sobota 13. 5. 2017

Veteránem valašskú krajinú

Délka pohodové soutěžní jízdy, doplněné řešením zajímavých úkolů, bude cca 40 km, cíl jízdy na Dílech. Atraktivní ceny pro účastníky – jezdec získává pamětní pohár, kávu, valašskou klobásu a kotlíkový guláš. Sraz před Campem Sport v Rožnově, prezence od 7.00 hod., start v 10.00 hod. Pořádá Valašský Veteran Car Club Rožnov pod Radhoštěm. Na tuto akci našeho spřáteleného klubu letos pořádáme společnou vyjížďku.

 

Sobota 20. 5. 2017 – 10.00-16.00 hod. – areál přehradní nádrže Olešná nedaleko Frýdku-Místku

Frýdek-Místek na kole

V pořadí již 4. ročník akce. Frýdek-Místek na kole, to je pestrá přehlídka všeho, co souvisí nejen s cyklistikou, ale také se vším, co má kola a kolečka. A především pamatuje na všechny jezdce od těch nejmenších na odrážedlech, přes občasné výletníky až po zapálené sportovce. Přehrada Olešná se tak v sobotu 20. 5. 2017 přemění v ráj nejen cyklistů. Den plný sportu, zábavy a soutěží o zajímavé ceny a s bohatým programem odstartuje v 10.00 hodin v areálu autokempu Olešná. Výstava historických jízdních kol, prezentace a jejich představení. Výstava z historie velocipédismu a historických jízdních kol, prezentace a jejich představení. Na přípravě této akce se spolupodílí také Old Fiat Club. Na tuto akci v uplynulých ročnících zavítaly 2-3 000 diváků.

 

Sobota 27. 5. 2017 – na tuto akci pojedeme jednotlivě – nezapomeňte včas podat přihlášky

Veteran Rallye Ostrava

XIX. ročník memoriálu Ing. Františka Procházky pořádá Tatra Veteran Sport Club Ostrava v AČR ve spolupráci s FIAT128.cz klubem (V. setkání přátel italských vozidel). Po několikaleté odmlce byla tato akce obnovena v roce 2011 a navazuje na tradici velmi úspěšných veteránských akcí konaných Tatra Veteran Sport Clubem Ostrava v AČR nejen v Ostravě, ale i v Čechách, na Moravě i v zahraničí. Sraz na Masarykově náměstí v Moravské Ostravě od 8.30 do 10.00 hod., prohlídka vozidel, v 10.05-11.15 hod. hod start rallye a přehlídková jízda pěší zónou. Po trase rallye návštěva firmy Job Air Technics v Mošnově, která opravuje dopravní letadla, oběd v Petřvaldu, prohlídka Domu přírody Poodří v Bartošovicích, rodného domu Sigmunda Freuda v Příboře. Cíl rallye na Masarykově náměstí v Novém Jičíně. Prohlídka Žerotínského zámku, Návštěvnické centrum – expozice klobouků a generála Laudona. Vyhlášení výsledků a předání cen v 17.00-17.30 hod. večeře v restauraci Na skalkách v Novém Jičíně. Celkové délka trasy jízdy 76 km.  Automobily: kategorie A1, vyrobené do roku 1945 vč., kategorie A2, vyrobené v letech 1946-70 vč., kategorie A3, vyrobené v letech 1971-84 vč. Motocykly: kategorie M1, vyrobené do roku 1945 vč., kategorie M2, vyrobené v letech 1946-84 vč. Soutěž dobového oblečení posádek. Zápisné za automobil (bylo v roce 2016): do roku výroby 1945 vč. 200 Kč, mladší 450 Kč (při platbě předem na účet). Předem nepřihlášení účastníci na místě přirážka 300 Kč.

 

Sobota 3. 6. 2017 – 8.10 hod. – společný odjezd ze Zámeckého náměstí ve Frýdku

 

Prajzská Rallye – Preuβische Rallye

15. ročník sportovně orientační jízdy – mezinárodní rallye historických vozidel. Sraz v 7.00 – 10.00 hod. v areálu koupaliště Píšť, start rallye v 10.30 hod., odpolední dojezd na stejné místo. Pořadateli jsou ÚAMK-AMK Hlučín, Auto Moto Club Kravaře, Old Racing Clug, Klub vojenské historie Hlučínsko. Akci podporuje obec Píšť. Letos je po několika letech změněna trasa jízdy – Píšť, Krzyzanowice, Roszkow, Darkovice, Darkovičky, Hlučín, Kozmice, Dolní Benešov, Kravaře, Velké Hoštice, Chlebičov, Pusté Jakartovice, Štěpánkov, Bolatice, Chuchelná, Bělá, Závada a Píšť. 

 

Sobota 10. 6. 2017 – 7.00 hod. – odjezd ze Zámeckého náměstí ve Frýdku

Morava 2017 – IV. sraz historických vozidel Svatý Hostýn

Přátelské setkání všech klubů historických vozidel na sv. Hostýnu. Program: 8.30-9.30 hod. – přejímka vozidel na parkovišti cca 500 m za železničním přejezdem ve směru na sv. Hostýn. Od 9.30 hod. výstava historických vozidel, v 10.00 hod. slavností zahájení pouti klubů a přátel historických vozidel. V 10.00-10.45 hod. vystoupení pěveckého soboru Vrabčáci ze ZŠ T. G. Masaryka v Bystřici pod Hostýnem, 10.45-11.30 hod. prohlídka křížové cesty, rozhledna, vodárna, větrná elektrárna, stánkový prodej. V 11.30 hod. začne Mše svatá, kterou bude sloužit rektor baziliky P. Ing. Jiří Šolc. Ve 12.30 hod. slavnostní vyhlášení, od 13.00 hod. oběd v restauracích dle výběru, od 14.00 hod. prohlídka zvonů ve zvonici Baziliky minor. Na závěr v 14.30 hod. proběhne požehnání řidičům a jejich vozidlům. Každý motorista musí mít sebou absorpční podložku nebo vaničku pod motor (hygienické pásmo 1. stupně ochrany životního prostředí), jinak bude z této akce vykázán. Hlavní pořadatelé – HVCC Rožnov pod Radhoštěm, Matice svatohostýnská.

 

Pátek 16. – neděle 18. 6. 2017 – této akce se nejspíše zúčastníme v sobotu 17. 6., podrobnosti upřesníme

Vše na kolech v čase – Milíkov 2017

VIII. ročník srazu všech příznivců veteránských vozidel, Mustangů a US Cars s bohatým kulturním a doprovodným programem. Akce se koná v Milíkově u Jablunkova na fotbalovém hřišti TJ Milíkov. Pořadateli jsou Sdružení GT 40 – Milíkov Mustang & Veterán klub – klub pro milovníky veteránů, mustangů a amerických vozidel. Jedná se o přehlídku historických automobilů a motocyklů, doplněnou soutěží elegance, módními přehlídkami, prezentacemi firem, soutěžemi pro diváky a bohatou nabídkou místních gastronomických specialit.

 

 

Neděle 25. 6. 2017 – 9.00 hod. – náměstí v Rychvaldu u Ostravy

Rychvald plný veteránů

Devátý ročník setkání veteránů na Náměstí míru v Rychvaldu. Akce začíná v 9.00 hod. Hudební produkce, spanilá jízda Rychvaldem, oběh v kulturním domě. Deštníky pro jistotu sebou – na této akci pravidelně zaprší. Na tuto akci jezdíme již několik let – patrně ještě domluvíme společný odjezd.

 

Neděle 2. 7. 2017 – 8.30-10.00 hod. – Zámecké náměstí ve Frýdku-Místku

750 let Frýdku-Místku – výletní jízda veteránů

Odjezd ze Zámeckého náměstí ve Frýdku-Místku v 9.00 hod.

Bohužel s politováním musíme změnit na poslední chvíli program jízdy – nesouhlas k parkování vozidel pod Kamennou ve Staříči, uzavření silnice II/486 v obci Fryčovice, problémy s parkováním v obci Hukvaldy a s dojezdem k soukromé botanické zahradě, vypovězení kapacity pro stravování, změna správce na hukvaldském hradě (není zajištěn a schválen slíbený výjezd na hrad). Navíc musíme v neděli odpoledne zajistit komentované prohlídky židovského hřbitova (zcela zhavarovalo zajištění prohlídek BIC).                                                             

V 9.00 hod. odjedeme ze Zámeckého náměstí po ulici Bruzovské a J. Pešiny – zaparkujeme u Hospicu a půjdeme si prohlédnout nedávno otevřené arboretum v lokalitě Na bažinách (13 500 m2, cca 3 500 rostlin, keřů i vzrostlých stromů). Odtud pojedeme k frýdeckému lesu kolem tzv. Zátiší, dále směrem na Novou kolonii – Berlín (experimentální dělnická kolonie podle návrhu z roku 1928 od předního architekta Bohuslava Fuchse), zaparkujeme u tenisových kurtů a podnikneme krátkou procházku, odtud pojedeme zpátky do Frýdku a v 10.50 hod. si půjdeme prohlédnout podzemní krypty pod Bazilikou minor navštívení Panny Marie, odtud přejedeme zpátky na Zámecké náměstí a projdeme si výstavu „750 let Frýdku-Místku“, pak půjdeme na oběd do restaurace na náměstí, po obědě přejedeme po ulici Slezské, zaparkujeme před židovským hřbitovem – komentovaná prohlídka, pak v případě zájmu cca 200 m procházka k začátku chráněného úseku koryta řeky Morávky (národní přírodní památka ev. č. 1334). V případě zájmu posezení u občerstvení v některé hospůdce, např. U Toma na Olešné. 

Kontakt: Mgr. Jaromír Polášek, tel. 603 505 727

E-mail: jaromir.polasek@volny.cz

 

Středa 5. 7. 2017 – 8.00 hod. – odjezd ze Zámeckého náměstí ve Frýdku

Veteránský sraz – Velká Polom

Tradiční, v pořadí již. 28. veteránský sraz a orientační jízda historických vozidel se koná ve Velké Polomi na Opavsku. Sraz od 9.00 hod. na velké odstavné ploše v centru obce. Akci pořádá pobočný spolek AVZO TSČ ČR Velká Polom. Na začátku prázdnin se bezesporu jedná o nejlepší akci, kterou můžeme doporučit v rámci Moravskoslezského kraje. Old Fiat Club již tradičně od roku 2007 pořádá společnou jízdu na tuto akci – sraz je v 8.00 hod. na Zámeckém náměstí ve Frýdku.

 

Termín návštěvy na mezinárodním sympóziu smaltérů ve Slévárně Beskyd ve Frýdlantu n. O. v prvním týdnu v červenci upřesníme.

 

Sobota 8. 7. 2017 – 7.00 hod. – odjezd ze Zámeckého náměstí ve Frýdku

XX. sraz veteránů a hasičské techniky v Holešově

Tradiční veteránský sraz v zámeckém parku v Holešově – veteránská burza, soutěže, spanilá jízda a bohatý doprovodný kulturní program. Druhý největší veteránský sraz na Moravě pořádá SDH Němčice u Holešova. Jedná se o špičkovou akci, na které nemůžeme chybět. Další podrobnosti k programu prozatím pořadatelé nesdělili. Old Fiat Club pořádá tradičně společnou jízdu na tuto akci – sraz v 7.00 hod. na Zámeckém náměstí ve Frýdku, v 7.10 hod. na benzinové pumpě u přehrady Olešná, v 7.30 hod. na benzinové pumpě na začátku Nového Jičína. Na zpáteční cestě z Holešova navštívíme další zajímavosti.

 

Sobota 15. 7. 2017

Poli veterán jízda Studénka

V pořadí již 12. ročník tradiční pohodové jízdy historických automobilů a motocykl v okolí Studénky. Sraz účastníků před dělnickým domem ve Studénce, prezence od 8.30 hod. Slavnostní start v 10.00 hod. Soutěž je vypsána pro kategorie A1, M1 do roku výroby 31. 12. 1945 a A2, M2 od roku výrovy 1. 1. 1946 do roku 1984. Kategorie Velorex bude vypsána při minimálním počtu pěti účastníků. Součástí setkání jsou spanilá jízda, jízda zručnosti a dovedností a soutěže pro všechny účastníky. Na tuto akci jezdíme již tradičně několik let – individuální dojezd, případně domluvíme společnou jízdu.

 

Pátek 21. – neděle 23. 7. 2017 – podle zájmu domluvíme společnou jízdu na tuto akci

Slezský sraz dvoutaktů – Řeka

Slezský sraz dvoutaktů se již tradičně koná v rekreačním areálu v Řece nedaleko Třince. Pořadatelem je Veterán Trabant klub Bohumín ve spolupráci s obcí Řeka. Akce se koná v rekreačním zařízení na konečné zastávce autobusu v Řece. V polovině prázdnin skvělá oddechová akce s výbornou partou organizátorů a účastníků z několika zemí. Vřele doporučujeme k účasti tuto výbornou akci našeho spřáteleného klubu. Podrobný program průběžně doplníme.

 

Sobota 29. 7. 2017

Po valašskych kopcach

Jubilejní desátý ročník této akce. Sraz účastníků od 7.00 do 8.30 hod. na zahradě Památníku bratří Strnadlů a Jana Knebla v Trojanovicích. Volná pohodová jízda historických motocyklů z Trojanovic kolem Velkého Javorníka přes Veřovice, Hodslavice, Valašské Meziříčí, Bystřičku, Valašskou Bystřici do Rožnova p. R. a zpátky do Trojanovic. Akci pořádají Český klub historických motocyklů Ostrava, Veterán klub Náměšť nad Oslavou, valašská sekce Zašová spolu s Obecním úřadem v Trojanovicích. Hlavním pořadatelem je B. Pavliska (tel. 556 850 369, 731 151 173).

 

Čtvrtek 27. – neděle 30. 7. 2017

Beskyd Rallye Turzovka

Město Turzovka a Turzovský Veteran Club pořádají jubilejní 20. ročník Beskyd Rallye Turzovka. Ubytování účastníků v hotelu Petr Bezruč v Malenovicích. Startovné 2 750 Kč (100 Euro) na jednoho člena posádky (v ceně noclehy, stravování, občerstvení, vstupné do objektů). Vyplněné přihlášky nutno zaslat do 30. 4. 2017. Veteránisté najedou v průběhu moravské, slovenské a polské etapy přibližně 300 km, pořadatelé připravují bohatý program.

Prolog proběhne ve čtvrtek 27. 7. – od 13.00 do 17.00 hod. bude probíhat technická přejímka vozidel jejich prezentace před hotelem Petr Bezruč v Malenovicích, od 18.00 do 20.00 hod. výstava vozidel před kulturním domem ve Frýdlantu n. O. V pátek 28. 7. proběhne tzv. moravská etapa – prohlídka Pivovaru Radegast v Nošovicích, prohlídka zámku hrabat Larisch-Mönnich v Karviné, zámecký park, lázně v Darkově, prohlídka frýdeckého zámku, výstup na věž kostela sv. Jana Křtitele a prohlídka podzemí Baziliky minor Navštívení Panny Marie ve Frýdku. V sobotu 29. 7. Tzv. slovenská etapa – muzeum ve Veĺkom Rovnom, prohlídka hradu a parku v Žilině – Badatíně, Kysúcké Nové Město – sv. Jakubské hody, výstava vozidel, Krásno nad Kysúcou, Čadca, Turzovka – soutěž elegance, Staré Hamry, Malenovice – P. Bezruč. Old Fiat Club bude pomáhat při zajištění moravské etapy.

Kontaktní osoba: Václav Dostálek – předseda Beskyd Rallye, tel. 905 407 262

e-mail: beskydrallye@gmail.com ; dostalek@centrum.cz

http//: www.tvcturzovka.ic.cz; www.beskydrallye.com

 

Termín opakované exkurze do firmy Tatra Trucks v Kopřivnici (patrně na začátku srpna) průběžně doplníme.

 

Sobota 5. 8. 2017 – 8.00 hod. – odjezd ze Zámeckého náměstí ve Frýdku

Soutěž elegance na zámku v Kuníně

Tradiční veteránský sraz, doplněný o soutěž elegance – Memoriál Jiřího Vaňka. Akci pořádá VCC Ostrava. Začátek akce v 9.00 hod. v zámeckém parku v kuníně u Nového Jičína. Určeno pro automobily do roku výroby 1975 a motocykly do roku 1960. Vybraná a pořadateli potvrzená vozidla zajímavých značek a typů až do současnosti. Na tuto akci již tradičně několik let po sobě jezdíme.

 

Sobota 5. 8. 2017 – 7.30 hod. – odjezd ze Zámeckého náměstí ve Frýdku (na tuto akci je nutno se dopředu přihlásit)

Veteránem nejen Kroměřížskem

IX. ročník soutěže Veteránem nejen Kroměřížskem  – setkání historických automobilů v Kroměříži. V sudých letech probíhá méně náročná akce „Setkání přátel Veterán klubu Kroměříž“. Jízda zručnosti, orientační jízda a další soutěže se budou konat na Velkém náměstí v Kroměříži a v okolí. Začátek akce v 9.00 hod. Pořadatelem je Veterán klub Kroměříž, hlavním partnerem je firma KMOTR – Masna Kroměříž, a. s. Věková specifikace – auto, moto do roku výroby 1970 (se souhlasem pořadatelů i mladší zajímavá vozidla). Na tuto akci je zapotřebí se dopředu přihlásit. Z důvodu finanční a organizační náročnosti je tato akce pořádána jednou za dva roky. V letošním roce pořadatelé uvažují celodenní sraz prodloužit na třídenní akci, aby si účastníci srazu mohli v klidu v pátek nebo v neděli ráno prohlédnout nejen památky města Kroměříž, ale také podebatovat s přáteli. V sobotu večer po celodenním výletu bude následovat společenský večer s bohatou zábavou. Z našeho pohledu výborná, ale fyzicky dosti hodně náročná akce.

Kontaktní osoba: Tomáš Barnet

E-mail: info@ceskyveteran.cz

http://www.ceskyveteran.cz

 

Sobota 12. 8. 2017 – pro zájemce společný odjezd ze Zámeckého náměstí ve Frýdku v 8.00 hod.

Oldtimer Parade Kravaře

Druhou srpnovou sobotu na zámku v Kravařích ve Slezsku pořádá Auto moto club Kravaře, z. s. soutěž elegance historických vozidel, spojenou s dovednostními soutěžemi pro účastníky. Prezence od 9.00 hod., proběhne výběr vozidel do soutěží (maximálně 50 automobilů a 50 motocyklů), 10.00-15.30 hod. divácká soutěž elegance všech vozidel, 10.30-12.30 hod. spanilá jízda zámeckým parkem se soutěžemi elegance, soutěž o Pohár Petra Lamicha (soutěžní vozidla s nejkrásnějším zvukem motoru), prezentace posádek a vozidel před porotou a diváky, 16.30 hod. slavnostní vyhodnocení soutěží a předání cen, volná zábava do 22.00 hod. Po celý den bude zajištěno občerstvení a bohatý doprovodný program.

Kontakt: Tomáš Barták, tel. 603 857 857

E-mail: bartak@oldracing.cz

http://www.oldracing.cz

 

Sobota 19. 8. 2017 – pro zájemce společný odjezd ze Sviadnova z parkoviště před obchodem a bistrem Na Husinci (vlevo na vjezdu do obce ve směru od Místku) v 7.00 hod.

Cisarská rallye Neplachovice + obecní slavnost

XI. ročník orientační soutěže historických vozidel, pořádají Veterán klub Neplachovice a obec Neplachovice v rámci obecní slavnosti k 759. výročí založení obce. Prezence účastníků od 7.00 do 9.30 hod. v zámeckém parku v Neplachovicích. Start závodu v 10.00 hod., délka tratě cca 60 km, vyhodnocení soutěže v 16.00 hod. Pořádají Obec Neplachovice – kulturní a zámecká komise a Milan Trojančík.

Kontaktní osoba: Milan Trojančík, tel. 602 749 122

e-mail: milantrojancik@seznam.cz

http://www.neplachovice.cz

 

Sobota 16. 9. 2017

Putování Slezskem

Sraz v autokempu Kajlovec u Hradce nad Moravicí. Pohodová jízda příznivců historických automobilů a motocyklů na trase, která prozatím nebyla zveřejněna. Kulturně-sportovní akce je určena pro vozidla tř. A – F s datem výroby do 31. 12. 1986. Pořádá KHV Opava v AČR. Podrobnosti o této akci v rubrice "Aktuálně".

 

Neděle 17. 9. 2017

7. ročník srazu auto-moto veteránů v Orlové

Sraz pořádá spolek Václavka, tentokráte na Starém náměstí v Orlové. Dojezd účastníků do 10.00 hod. Okružní jízda přes Orlovou. Součástí doprovodného programu bude jízda zručnosti. Pouze pro historická vozidla do roku výroby 1977 včetně. Podrobnosti k této akci v rubrice "Aktuálně".

E-mail: jiri.drobek@centrum.cz

https://cs-cz.facebook.com/Spolek.Vaclavka

 

Pátek 15. – neděle 17. 9. 2017 (předběžný termín) – bývalé rekreační středisko Biocel Paskov na Morávce

Beskyd Trabi sraz - Akce se v letošním roce nekoná!

Podrobnosti a přihlášky budou zveřejněny na stránkách Klubu přátel modrého dýmu Slezsko. Program se teprve začíná tvořit. Akce tentokráte proběhne v rekreačním středisku Biocel na Morávce. Ačkoli je tato akce přednostně určena pro vozidla zn. IFA (Trabant, Wartburg, Barkas) a dvoutakty (Syrena), pořadatelé přivítají také účastníky s vozidly jiných značek. Hlavní program začíná v sobotu 16. 9. 2017 v 9.00 hod. 

 

Sobota 28. 10. 2017

Ostrá hůrka – Háj ve Slezsku

V pořadí ji 9. polední (od 11.30 hod.) setkání historických vozidel na Ostré hůrce u obce Háj ve Slezsku. Toto setkání je součástí celodenní akce „Zavírání šoupátek“ Českého klubu historických motocyklů Ostrava, odpoledního vyhlášení výsledků „Slezského poháru“ Moto clubu Kravaře a hvězdicového turistického pochodu z Ostravy – Poruby, Hlučína, Dolního Benešova a Kravař k pomníku na Ostré hůrce, které se konají v rámci připomenutí dne vzniku Československé republiky. Pořádají ČKHM Ostrava a Oldracing club ve spolupráci s obcí Háj ve Slezsku. Pozor změna: Na tuto akci každoročně pořádá společnou vyjížďku členů a zájemců Old Fiat Club; letos se pro malý zájem z důvodu očekávaného zhoršení počasí s možným prvním sněhem společná jízda nekoná. Individuální dojezd na místo.

Kontaktní osoba: Tomáš Barták, tel. 603 857 857

E-mail: bartak@oldracing.cz
http://www.oldracing.czwww.ckhm.webgarden.cz

 

Neděle 31. 12. 2017

Devátý silvestrovský výstup na Monte Čupelo

Zveme vás na netradiční výstup na lašský Říp – Čupek, Monte Čupelo, Metylovskou hůrku. Žádný Lašan nesmí v tento slavný den zůstat doma za pecí. V 11.45 hod. se na Čupku setkají dva pochodové proudy – z Hodoňovic a z Metylovic. Všechny nás přivítá živá hudba, pro mlsné pusy bude dostatek dobrého jídla, a aby se nám lépe zpívalo, mazadlo na panty dodá královská lašská „Beskydská likérka“. Nový rok přivítá náš panovník Viluš I. Krulikovský.